ludzie, biiuro

Kalendarze plakatowe natrafia się dzisiaj na każdym kroku. Upiększają biura, klasy oświatowe i domy prywatne. Bywają też reklamówkami lub pamiątkami z wyjazdów. Mało kto jednak zastanawia się, jakie jest ich rodowód. Można powiedzieć, że przodkami terminarzy plakatowych były modele planszowe. Z czasem nastąpiło redukcja wielu plansz do jednej. Ta jakaś zaś pozostała rozbudowana i nabrała postaci pokrewnej do planszy. Takie kalendarze reklamowe zyskały znaczne znaczenie na skutek swojej prostej i ozdobnej odmianie. Nie bez znaczenia była też koszt mała zarówno dla wydawców (jakaś strona) jak i kontrahentów.

Oddziaływanie plakatu…

Czasem taki towar jest na tyle pokrewny do plakatu, że nie sposób z daleka ich rozróżnić. Niestety nie zawsze kalendarze plakatowe są na obszernym poziomie wypełnienia. Często się zdarza, że dominuje kicz, który przetacza się na patrzącego. Ale nie ma się co temu dziwować. Na co dzień przez oficyny idą miliony podobnych terminarzy. Z owego co trafia na rynek tylko kawałek jest faktycznie gigantycznej jakości. Dobór adekwatnego typu należy do kontrahenta. Zobacz także stronę www.whiteart.pl/kalendarze-plakatowe
Za przodka modeli plakatowych wolno też oszacować obrazy, wzięte już od okresów dawnych. Na pewno łączną atrybutem obu jest wkładanie głównego nacisku na stronę porządną.

Kalendarz w obrazkowej oprawie był kultowy już w starożytności. W średniowieczu kalendarze rolnicze były ilustrowane ślicznymi obrazami, cyklicznie zaopatrzone w bogatą symbolikę astrologiczną. W XX wieku powstał terminarz, w którym obrazek grał przewodnią funkcję – plakat. Była to efekt industrializacji istnienia. Komplet musi stanowić proste i funkcjonalne. Kalendarze plakatowe poprawnie dokonują tę funkcję i nie przeszkadza to wcale ich wartościom estetycznym.

Skąd jeszcze pochodzą się organizery plakatowe?

Produkty plakatowe to najważniejszy przodek, od którego pochodzą się kalendarze plakatowe, ale nie jedyny. Wspomnieliśmy już o plakacie. Plakat jako rodzaj nośnika ogłoszeń lub reklamy rozpowszechnił się w XIX w. Jest ogromnie docenianym nośnikiem, bowiem posiada atuty estetyczne i reklamowe jednocześnie.


Jak kalendarze planszowe zamieniły się w plakatowe?

Kalendarze planszowe były niegdyś globalną formą organizera strojnego. Przywodziły konfiguracją książkowy notes. W miejsce przeciętnych kartek były tu chociaż plansze. Duże znaczenie w tego typu terminarzach miała strona estetyczna. Dostrzeżono też ich wysoką walor jako mediów reklamy. Raz po raz bardziej natężony napór stawiany na stronę artystyczną organizera dokonał, że terminarze planszowe zaczęły coraz znaczniej przywodzić plakaty. Przełomem była transformacja wielu plansz na jedną. Była to wielka przepych dla klientów i edytorów. Kalendarium na cały rok znajdowało się w jakimś punkcie. Co prawda nie było już tak czytelne jak w terminarzach standardowych, ale nadal zapełniało swoją podstawową rolę – terminarza czasu. Produkty jednoplanszowe rozrosły się. Czynnik graficzny rozpoczął w nich pełnić istotniejszą funkcję niż samo kalendarium. Powoli rozpoczęły się owocować pierwsze modele plakatowe. Nazwa została wzięta od plakatów, czyli barwnych afiszy w kolosalnym rozmiarze, które terminarze plakatowe bardzo przywodziły. Kalendarze plakatowe okazały się doskonałym zbytkiem. Rozpoczęli ich używać wszyscy – od magazyniera do profesora. Ta rozgłos do dziś nie upłynęła. Klienci cenią sobie wygodę i strojny charakter kalendarzy tego modelu. Ciągnie też niska cena – czasem o wiele się różniąca od ceny kalendarzy planszowych. Gromadzi się to dodatkowo, gdy np. chlebodawca ma pomysł nabycia lub drukowania kalendarzy dla każdego pracownika z osobna.

 

 

Popatrz na stronę http://www.iveno.eu